Prawo – kolejne kroki na studiach
Prawo to bardzo wymagający kierunek studiów, których ukończenie gwarantuje napisanie i obrona pracy magisterskiej z Prawa. Ukończenie ich nie zawsze gwarantuje pracę, ale gwarantuje pewien prestiż. Jednak, aby je ukończyć, student musi przejść wiele trudnych etapów nauki.
Pierwszy z nich to oczywiście pierwszy rok studiów, na którym należy przyswoić sporą ilość wiedzy z zakresu historii, a także pierwsze egzaminy, które stanowią tzw. „pierwszy przesiew”. W kolejnych latach studiów przyswoić należy wiedzę o wszelkich procedurach. Pojęcia z prawa karnego, praca cywilnego oraz podatkowego to kolejny olbrzymi materiał do nauki. Ostatni rok studiów jest w zasadzie czasem na przygotowanie się do pracy magisterskiej z Prawa. Potem pozostaje przygotowanie się do aplikacji.
Praca magisterska z Prawa to równie ciężki orzech do zgryzienia, a przede wszystkim wymagający poświęcenia czasu oraz niemałej pracy. Studia prawnicze to także duże koszty finansowe, które nie każdy student chcący parać się tym zawodem, jest w stanie udźwignąć. Szczególnie że tak jak w przypadku innych kierunków, na których studenci mogą sobie pozwolić na łączenie nauki z pracą zawodową, student prawa już, tak łatwo sobie pozwolić nie może.
Prawo. Jakie są po nim perspektywy zawodowe?
Absolwenci prawa mogą pracować w różnych zawodach prawniczych. Aby w nich pracować trzeba oprócz ukończonych studiów, mieć również ukończone specjalistyczne aplikacje. Te aplikacje często uważane są za specjalne blokowanie zawodu, narzucone przez panujące na rynku prawnicze korporacje, Przykładowo ukończenie egzaminu kończącego daną aplikację stanowi warunek zatrudnienia na stanowisku sędziego, radcy prawnego albo zapoczątkowaniu praktyki notarialnej lub adwokackiej.
Trzeba również brać pod uwagę fakt, iż uczelnie co roku wypuszczają tysiące prawników. Znaleźć pracę będzie dla nich coraz trudniej. Podsumowując, znaleźć pracę jako prawnik będzie z czasem coraz trudniej. Zostaną najlepsi oraz ci, którzy są wyspecjalizowani w wąskiej, prawniczej specjalizacji. Ukończenie studiów prawniczych oraz złożenie egzaminu kończącego wybraną aplikację jest warunkiem zatrudnienia na stanowisku sędziego, prokuratora, radcy prawnego albo rozpoczęcia praktyki adwokackiej czy notarialnej.
Pomoc w pracach dyplomowych z Prawa