Wgrywanie strony...
Temat pracy magisterskiej z prawa

Temat pracy magisterskiej z prawa: somalijskie prawo Xeer

Temat pracy magisterskiej z prawa może z pewnością być fascynujący.

Ciekawym tematem na pracę magisterską z prawa, jest z pewnością być system prawny Xeer .
System ten stosowany jest obecnie w Somalii-najbardziej zanarchizowanym kraju świata. Teoretycy ekonomii twierdzą, że w Somalii istnieje czysty kapitalizm połączony z anarchią (tzw. anarcho-kapitalizm). Struktury państwa w tym kraju właściwie nie istnieją. Co za tym idzie – nie ma w tym kraju więzień. W Somalii istnieje za to czysty kapitalizm. Zwyczajowy system prawny Xeer, który reguluje wszelkie spory w tym kraju, stanowi więc idealny temat na pracę magisterską, bądź licencjacką z prawa. Ten system prawny zakazuje morderstw, tortur, gwałtów, tortur, porwań, kradzieży, podpaleń, wymuszeń, oszustw oraz uszkodzeń majątku.

Xeer bazuje na rekompensacie, nie zaś na karze. Innymi  słowy,  sercem tego prawa jest  zadośćuczynienie  ofiarom, nie zaś karanie przestępców. Za łamanie prawa Xeer przestępcy muszą płacić rekompensaty w wielbłądach (lub w ich ekwiwalencie pieniężnym). Przykładowa rekompensata dla rodziny, której członek został zamordowany to 50 lub 100 wielbłądów. W przypadku, gdy osobą zamordowaną była  kobieta,  należna rodzinie zabitej rekompensata wynosi 50 wielbłądów,
W przypadku, gdy zamordowany został mężczyzna – należna rekompensata wynosi 100 wielbłądów.

Jeśli złodziej ukradł kozę, to jako rekompensatę musiał oddać ofierze 2 kozy. Sędziowie prawa Xeer są wybierani spośród głów dużych rodzin. Osoby te znane są ze swojej mądrości i powszechnie szanowane. Od sędziego nie są wymagane żadne formalne kompetencje. Jeśli wyrok wydany przez danego sędziego nie będzie zbieżny z powszechnym poczuciem uczciwości, wówczas ten sędzia nie będzie proszony do ponownego sędziowania.

W Somalii lub somalijskich klanach nie ma monopolu na policję ani sądownicze funkcje. Każdy może tę funkcję  sprawować. Wyjątek stanowią tu prominentne figury takie jak religijni liderzy, czy też głowy klanów. Te ważne osoby muszą płacić podwójnie, jeśli zostaną uznane za winne. Jeśli dany przestępca nie ma z czego zapłacić kary, wówczas ktoś z jego klanu musi opłacić rekompensatę. Jeśli ktoś nałogowo łamie prawo, wówczas jego klan może się go wyrzec. Jeśli rodzina będzie musiała zapłacić za przestępcę, wówczas przestępca spotka się z jej gniewem i pouczeniem. Rodzina będzie również miała oko na przestępcę, by nie narażał jej na koszty związane z rekompensatami w przyszłości. Ten temat pracy magisterskiej z prawa  jest wyjątkowo ciekawy i niestandardowy.

Temat pracy magisterskiej z prawa nie musi być nudny!

Re-edukacja kryminalisty stanowi zadanie dla rodziny, nie zaś dla rządu (którego w Somalii i tak nie ma).
Szokujące jest to, że system prawny Xeer działa od VII stulecia n.e. Jest to więc bardzo stary i bogaty system prawny. System ten przyczynił się do korzyści uzyskanych przez Somalię w okresie anarchii i z powodzeniem stosowany jest również obecnie. Xeer idealnie nadaje się na ciekawą pracę magisterską, bądź licencjacką z prawa. Tak unikalny temat pracy magisterskiej, z pewnością może zainteresować osoby, które nie zajmują się tematyką prawną zawodowo.

Dodaj komentarz