Wgrywanie strony...
Temat pracy magisterskiej z prawa

Kara śmierci – temat pracy magisterskiej z prawa

Temat pracy magisterskiej z prawa, który jest bardzo dobry to z pewnością kara śmierci. Jak pokazują badania opinii społecznej, 53% Polaków opowiada się za wprowadzeniem karą śmierci. Istnieje szereg argumentów za i przeciw karze śmierci.

Zacznijmy od argumentów za karą śmierci. Brak kary śmierci sprawia, że tworzy się grupa osób bezkarnych. Przykładowo załóżmy, że morderca zabił jednego człowieka i został skazany na dożywocie. Po przewiezieniu go do więzienia  morderca ten zabił strażnika więziennego. W świetle obecnego prawa nic już temu mordercy nie można zrobić. Jest on właściwie bezkarny. Brak kary śmierci sprawia, że morderca w swojej kalkulacji przed zbrodnią, wie, że i tak nie zostanie ukarany karą śmiercią, więc cena zabójstwa w jego mniemaniu jest mniejsza. Duża część przestępców, przed popełnieniem przestępstwa kalkuluje swoją przyszłą karę. Brak kary śmierci sprawia, że nie ma odpowiednio przerażającej kary dla mordercy.

Kara śmierci dla mordercy działa również jako przestroga, dla innych potencjalnych morderców. Brak kary  śmierci sprawia, że społeczeństwo widzi, iż morderców nie spotyka właściwa kara. Poczucie sprawiedliwości zostaje więc w opinii publicznej zachwiane. Kara śmierci to również olbrzymia oszczędność pieniędzy. Miesięczne utrzymanie więźnia to 3000 zł. Dożywotnie utrzymanie w więzieniu więźnia to gigantyczne koszty. Trzeba również pamiętać o tym, że więźniowi trzeba również zapewnić opiekę medyczną.

Wielu ludzi argumentuje, że więźniowie żyją w większym luksusie, aniżeli polscy emeryci. Pojawia się również argument, że brak kary  śmierci sprawia, że cały nasz system prawny nie ma sensu. Pojawiają się bowiem kategoria ludzi bezkarnych. Jeśli przykładowo osoba skazana na dożywocie, ponownie zabije, to jaką karę można jej dać? Podwójne dożywocie?

Głównym argumentem przeciwko karze śmierci jest fakt, iż sędziowie mogą się mylić. Kolejny argument przeciwników kary  śmierci jest taki, iż w Unii Europejskiej przyjęto, że kara śmierci musi być zniesiona. Wymierzanie kary śmierci może mieć też fatalny wpływ na psychikę osób, które będą dokonywały egzekucji. To kolejny argument przeciwko karze śmierci.

Temat pracy magisterskiej z prawa, który budzi kontrowersje – kara śmierci.

Ten temat pracy magisterskiej z prawa jest z pewnością bardzo kontrowersyjny. Jak prześledzić historię prawa europejskiego, to można zauważyć, że kara śmierci była powszechnie stosowana w rozmaitych, europejskich systemach prawnych. Kara śmierci była nieraz wymierzana również w Polsce. Wiadomo, że opinie o karze śmierci są bardzo subiektywne. Na karę śmierci skazany został swego czasu słynny Janosik.

Dodaj komentarz